پکینگ

پکینگ :

سطوح خنک کننده که در بیشتر کاتالوگها با کلمه FILLER شناخته میشود بنام پکینگ معروف
بوده و در کاتالوگهای برجهای فایبرگلاس نیز از همین نام استفاده شده است.
پکینگها برای به حداکثر رساندن سطح برخورد آب با هوای در حال عبور از داخل برج های
فایبرگلاس نصب میگردند.
پکینگها دارای اقسام متفاوتی بوده و با ضخامتهای مختلفی تولید میشوند و از لحاظ جنس به دو نوع
تقسیم میشوند. PVC و PP

PVC انواع

پکینگهای پی وی سی به دو صورت بلوکی و رولی تولید میشوند. نسبت به انواع دیگر قیمت مناسبتری دارند و عمر معمول آنها در صورت داشتن ضخامت و کیفیت مناسب و استاندارد تعریف شده حداقل 5 سال و حداکثر 8 سال در محیط ها و رسوبات متفاوت آب میباشند. لازم به توضیح است که
رسوبات آب مصرفی برجها تاثیر مستقیم بروی بازدهی و عملکرد این سطوح دارند. لذا در مناطقی که
رسوبات آب مصرفی دستگاه زیاد است نصب رسوب گیر در کنار دستگاه اکیدا” توصیه میگردد.

رولی یا پکینگ رولی pvc
این پکها بصورت ورقه هایی با عرض 30 سانت و طولهای زیاد و پشت سر هم تولید میشوند ودر نهایت بصورت مدور و قرقره جمع شده ودر برجهای مدور و گرد جایگذاری میشوند. این پکها نسبت به نوع بلوکی دارای بازدهی پایین تری میباشند. تعویض آنها در زمان تعمیر مشکل و با دردسر زیادی همراه است بخصوص جهت برجهای با تناژ بالا. علت این امر آنست که در زمان باز کردن کل ورقها میبایست بصورت قرقره باز شده و بیرون آورده شود. اینکار باعث میشود اولا حجم کل پک که یکجا جمع شده بود باز گردد و چند برابرشده و جمع آوری و حمل را سخت تر کند و ثانیا رسوبات مابین ورقها جدا شده و احتیاج به جمع آوری کل رسوبات در حجم بیشتری را میطلبد.
اما علت استفاده بعضی شرکتها از پکینگ نوع رولی قیمت ارزانتر آن نسبت به نوع بلوکی و انواع دیگر پکها میباشد. ضمن آنکه در زمان مونتاژ و نصب اولیه برجها ی مدور چون پک رولی بدون رسوب , جدید و نو میباشد , لذا سبک بوده و براحتی جایگذاری میشود.

بلوکی یا پکینگ بلوکی pvc
این نوع پکینگ تشکیل شده است از ورق های عرض 30 سانتی پی وی سی که پس از 2 یا 3 مرحله بیشتر از نوع رولی نیاز به تکمیل پروسه تولید دارند. ابتدا میبایست اضافه ورق ها بریده شوند و سپس با چسباندن ورق ها به یکدیگر بلوکهای با ارتفاع 30 سانت و عرض دلخواه بدست میاید . در مرحله سوم جهت برجهای مدور بلوکهای کناری بصورت مورب بریده خواهند شد تا در برج های گرد بخوبی و بدون فضای خالی نصب شوند.
از مزیتهای این برجها نصب و تعویض راحت پکینگها میباشد. توضیح آنکه رسوبات به ورقها و مابین بلوک قرارگرفته و همراه با برداشتن بلوکها از داخل برج به بیرون منتقل میشوند. همچنین بازدهی بیشتری نسبت به نوع رولی دارند , زیرا هر ورق نسبت به ورق کناری با زاویه معکوس و مخالف قرار میگیرد. ابعاد کوچک و مناسب بلوکها انجام جایگذاری و تعویض را حتی بدون باز کردن بدنه برج امکان پذیر مینماید.

شانه تخم مرغی یا پکینگ شانه تخم مرغیPVC

این پکها در ابتدا مخصوص برجهای فایبرگلاس جریان متقاطع تولید شدند و اولین بار در برجهای خنک کن شرکت ابارا که به ایران وارد شدند مورد توجه قرارگرفتند. امروزه شرکتهای ایرانی برای برجهای گالوانیزه جریان متقاطع نیز از این پکها استفاده مینمایند. نحوه تولید این پکها در ایران بدین صورت است که ورق های پی وی سی در ابعاد 60 در 110 تولید شده و در کنار هم یلوکهای با عرض دلخواه را تشکیل میدهند. در این بلوکها بعد 60 سانت عمق بلوک و برج خنک کن و بعد 110 سانت ارتفاع برج را پر مینماید.
لازم به ذکر است که در برجهای ژاپنی ابعاد حدود 100 در 100 سانت و در عرضهای دلخواه چیده میشوند. برخلاف پکهای ایرانی که در کارخانه بلوک میشوند , بطور برگی ارسال شده و در زمان مونتاژ دستگاه به یکدیگر چسبانده میشوند. نوع دیگری از این ورقها در برجهای ژاپنی دیده شده است که ارتفاعی برابر کل ارتفاع برج خنک کن را داشته و بدون چسباندن و توسط تراکم زیاد درکنار هم قرار میگیرند.

ابارایی یا پکینگ ابارا یا پکینگ طرح اباراPVC

برجهای ابارا دارای پکینگ های پی وی سی میباشند که در دو طرف این برجها نصب میشوند.
در این سری برج های خنک کن در هر سمت برج ( چپ و راست ) دو ردیف پکینگ بروی هم چیده میشوند. ردیف بالایی که در زیر تشت آب قرار میگیرد در همه تناژها دارای ابعاد یکسان و سایز بزرگ
این پکینگها میباشند.
ابعاد این ردیف در ارتفاع و عمق حدود 100 سانتیمتر میباشند. عرض دستگاه نسبت به تناژ برج متفاوت خواهد بود . ردیف پایین متناسب با تناژ برج و ابعاد برج خنک کن میتواند به دو صورت سایز بزرگ و یا سایز کوچک نصب شود. ابعاد سایز کوچک با همان عمق بوده و در ارتفاع محدوده 55 سانت الی 65 سانت میباشند. لازم به توضیح است که :
برخلاف پکهای ایرانی که در کارخانه بصورت بلوک درآمده و نصب میشوند , پکهای برج ابارا بطور برگی ارسال شده و در زمان مونتاژ دستگاه به یکدیگر چسبانده و در محل خود جایگذاری میشوند . متذکر میشود که کارشناسان فنی گروه آبران بعلت ضعف برج های خارجی در زمینه ارائه خدمات و گارانتی , موارد زیادی عملیات مونتاژ و تعمیر انواع برجهای خنک کن خارجی را در طی سالها انجام داده اند و در تولیدات اخیر برج های ابارا که در چند سال گذشته به ایران وارد شده اند , دیده شده است که ارتفاعی برابر کل ارتفاع برج خنک کن را داشته و بدون چسباندن و توسط تراکم زیاد درکنار هم قرار میگیرند.

PPپکینگ

این سری از پکینگها بطور اصولی و معمول جهت پروسه های خنک سازی صنعتی بکار برده میشوند چراکه بعلت مواد بکار رفته در پروسه تولید جهت دماهای بالاتر از 60 درجه سانتیگراد مناسب بوده و توصیه میشوند. این دما به واقع دمای حداکثری تحمل پی وی سی میباشد.

این پکها به 3 صورت تولید میشوند که عبارتند از :

این نوع دارای شکلی استوانه ای بارتفاع حدود 30 سانت و قطر حدود 6 سانت میباشند. صفحات بطور توری تولید شده و با بسط های پلاستیکی دو طرف بهم متصل میشوند تا یک استوانه ساخته شود. این استوانه ها بصورت افقی یا عمودی در برجهای خنک کن نصب وجایگذاری میشوند.
در میان پکینگ های موجود این پکها بعلت فضای باز زیادی که در بین قطعات دارند و توری بودن صفحات بسیار شکننده بوده و کمترین بازدهی دمایی را دارند. لذا در زمان استفاده از این نوع پکها توصیه میشود حجم و ارتفاع بیشتری در برج نصب گردد شاید تا مقداری از این معضل حل گردد.

PP این پکها در واقع نوع بلوکی پکینگهای
میباشند. بعلت گران بودن پروسه تولید فراگیر نشده و بازدهی و کارایی آن بطور مشخص و عملی نامعلوم است. همچنین تنها جهت برجهای مکعب و مربع قابل نصب میباشد. ابعاد تولیدی این پکها بطور خاص و منحصرا فقط در بلوکهایی بطول 90 سانت و عرض 30 سانت قابل انجام است.

SPLASH پکینگ
این پکها بصورت رینگهای پلاستیکی و در دو سایز 2.5 سانتیمتر و 5 سانتیمتر برای ارتفاع و یکسان
برای قطر قطعه تولید میشود. بصورت فله ای و درهم به داخل برج های خنک کن ریخته شده و نصب میگردند. لذا داشتن توری و شاستی مناسب برای این نوع پکینگ برج اهمیت زیادی دارد. این پکها برای برجهای مدور و مکعبی شکل قابل استفاده میباشند. رنگهای تولید شده این قطعات بیشتر آجری , شیری و سفید شفاف میباشد. مسلما سایز کوچکتر این نوع پک دارای بازدهی بالاتری بوده و بعلت تعداد زیاد قطعات در متر مکعب گران تر خواهد بود.

در پایان به اطلاع میرساند که گروه آبران , پکینگهای از جنس پی وی سی مدلهای رولی , بلوکی و شانه تخم مرغی و همچنین پکینگ از جنس
و ازمدل اسپلش را تولید و عرضه مینماید.PP

Call Now Buttonتماس