نازل برج های خنک کن

نازل :

نازلها در برجهای خنک کننده تنوع و گوناگونی بسیاری دارند. این قطعات در برج ها از اجناس پلاستیکی ABS , ,PP , PVC و یا اجناس فلزی AL , CU ساخته میشوند.
همچنین نازلها از لحاظ عملکرد به دو نوع کلی ثقلی و تحت فشار تقسیم میشوند.
نازلهای ثقلی در واقع در مواردی که هیچگونه فشاری در پشت نازل نبوده و آب در پشت نازل بدون فشار قرارمیگیرد و تنها با نیروی جاذبه است که پخش میشود. از این نازلها تنها در برجهای دارای تشتک آب استفاده میشود. از جمله برجهای گالوانیزه طرح مارلی و چوبی با فن ملخی کنار , برجهای جریان متقاطع فایبرگلاس نسل اول ژاپنی و کره ای . مسلما در پروژه های صنعتی این نازلها میتوانند مصارف گوناگونی داشته باشند.
نازلهای تحت فشار بسیار گوناگون بوده و سایزهای گوناگونی دارند ولی 90درصد شامل دو سایز اصلی میباشند که عبارتست از : 2/1 و 4/3 اینچ.
این نازلها را از چند جهت میتوان تقسیم بندی نمود :

  • نحوه بستن : فشاری و رزوه ای – بدون بسط یا دارای بسط نگهدارنده
  • پلاستیکی یا فلزی
  • عمودی یا افقی
  • سایز خروجی آب : 6 میلیمتر , 8 و 10 میلیمتر در سری کوچک – 50 میلیمتر در سایزهای بزرگ

نوع سوم نازلها و زیر مجموعه تحت فشار :
نازل لوله ای – لوله نازل – اسپینگل
در برجهای مدور فایبرگلاس , سیستم پخش آب تشکیل شده است از یک قطعه مرکزی با نام انگلیسی و
تلفظ انگلیسی اسپینگل و معادل فارسی شده ی (( آب پخش کن )) یا ( آب پخش کن مرکزی ) که همانطور که از نام قطعه معلوم است در مرکز برج قرار میگیرد و لوله های اصلی پخش آب یا نازلهای لوله ای شکل که از جنس پلیکا یا پلی اتیلن میباشند , بصورت 4 , 6 یا 8 عددی که به سایز آب ورودی بستگی دارد
به پخش کننده مرکزی یا اسپینگل , متصل میگردند.

اسپینگل توسط فشار آب ورودی در جای خود چرخیده و لوله های نازل را بدور خود میچرخاند و
آب گرم از سوراخهای موجود بروی بازوها عبور کرده و جهت خنک شدن بروی پکینگها میریزد.
اسپینگل یا آب پخش کن بطور استاندارد از جنس آلمینیوم ساخته میشود. البته بعلت فرسودگی زودهنگام آلمینیوم در مقابل رسوب و خوردگی آب , در سالهای اخیر اسپینگل برنجی ( آب پخش کن برنجی ) توسط تولیدکنندگان و یا خریداران فنی و تعمیرکار مورد توجه قرارگرفته است.
لازم به ذکر است که نوع برنجی آب پخش کن بعلت گران بودن برنج و زمان بری خیلی بیشتر برنج در بخش تراشکاری تولید در حدود 3 برابر قیمت اسپینگل آلمینیومی میباشد. نوع برنجی اسپینگل دچار خوردگی و شکستگی در بازوهای کناری نشده و تنها در بلبرینگها دچار فرسودگی میشود و برعکس نوع آلمینیومی که کل قطعه یکبار مصرف میباشد , نوع برنجی قابل تعمیر و باز و بسته کردن هست.

لوله های نازل که در برجهای مدور فایبرگلاس نصب میشوند , کار پخش نمودن و پودر کردن آب بروی پکینگها را انجام میدهند. این لوله ها 90% از جنس پلیکا و 10% از جنس پلی اتیلن نصب میشوند.
شرکتها و تعمیرکاران شرکتی و یا متاسفانه تعمیرکاران شخصی و حقیقی که جهت لوله های نازل از جنس پلی اتیلن و لوله های پلی اتیلن در بازوهای نازل استفاده مینمایند , به جنبه تعمیرات و خدمات پس از فروش برجهای مدور توجه نمی کنند و ما آنرا باز کرده و معایب و مزیتها را توضیح میدهیم.
استفاده از لوله های پلی اتیلن بعنوان لوله های اصلی ورودی و لوله های توزیع آب در برجها بخاطر مقاوم بودن این لوله ها یک مزیت برای این لوله ها بحساب میاید. مثلا در برجهای گرد اتصال لوله ورودی به فلنچ و سپس قرارگیری در مسیر مستقیم و محکم در وسط خورشیدی جای تحرکی به لوه را نمیدهد.
اما اگر لوله های پلی اتیلن در بازوها و در سیستم پخش آب برجهای گرد استفاده شود , بعلت ورود آب گرم برج به داخل لوله ها , پس از مدتی فرم مستقیم خود را از دست داده و کج میشوند و در نهایت پس از مدتی بخاطر اشکالات بوجود آمده مانع از چرخش اسپینگل و کار برج میشود.
دقت و تمرکز فنی و دید فنی حاصل شده از سالها تجربه در امر تعمیرات و تولید قطعات برجهای خنک کن توسط کارکنان گروه آبران , باعث گردید که به این نتیجه برسیم که تفاوت در محل استفاده از لوله ها ست.
بازوها یک سر آزاد دارند که جلوی تغیر شکل لوله توسط آب گرم ورودی را نمیگیرد و لوله ها بمرور تغیر
حالت میدهند.
لذا لوله های پلیکا فشار قوی بهترین انتخاب جهت لوله های نازل و بازوهای پخش آب میباشند.

Call Now Buttonتماس